Filmy science-fiction i post apokaliptyczne - moje top 10

Dni stają się coraz krótsze, więc na zmianę z książkami, wieczory spędzam z serialami i filmami. Ostatnio przygotowałam dla Was zbiór moich ulubionych hitów kinematografii francuskiej. Wpis przypadł Wam wyjątkowo do gustu, więc kontynuuję serię. Tym razem przygotowałam co nieco z dreszczykiem emocji.


Mowa tutaj o filmach katastroficznych, innych światach i o tematyce post-apokaliptycznej. Chciałam szczególnie skupić się na filmach i serialach, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Domyślam się przecież, że takie hity jak „Armagedon”, "2012", czy "Jestem Legendą" już znacie.

Kino kocha tę tematykę, choć coraz trudniej nas zadowolić zaskakując czymś świeżym. Jednak filmy postapokaliptyczne powstają jak grzyby po deszczu, a my wciąż uwielbiamy je oglądać. Wątki dotyczące istot kosmicznych, przetrwania gatunku ludzkiego, czy niemożliwych do uniknięcia katastrof o charakterze globalnym wciąż jest dla nas wielką zagadką. Poniżej wybrane przeze mnie top 10 tytułów. Udanej zabawy!


1. Wojna Światów (serial)

Adaptacja znanej powieści Wojna światów autorstwa Herberta George’a Wellsa. Serial post-apo, w którym w chwilę po odebraniu sygnału z kosmosu, następuje wielka zagłada. Garstka ocalałych ludzi stara się przetrwać w nowych warunkach oraz unikać za wszelką cenę spotkania z dziwnymi stworzeniami, które momentalnie opanowały świat. A to dopiero początek, gdyż to jedynie pierwszy sezon opowieści. Co czeka na naszych bohaterów? Jak potoczą się ich losy? Sprawdźcie koniecznie sami!


2. Snowpiercer (serial)

Ogromny, rozpędzony pociąg niesamowitych historii, okrąża świat z grupą wyselekcjonowanych ludzi, starając się przetrwać koniec świata, jaki znamy, w wyniku gwałtownego i drastycznego ochłodzenia klimatu. Czy ta żelazna arka przyszłości przetrwa te co raz wybuchające bunty pasażerów z tzw. "niższych sfer"? Jakie tajemnice ukrywa przed Wami konstruktor, genialny wynalazca, a za razem maszynista pociągu Wilford?


3. Dark (serial)

Jak dla mnie to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat, który postawił bardzo wysoko poprzeczkę konkurencji. A po nim długo, długo nic, choć sama fabuła i opowiadana historia mogą nieźle namieszać w głowie. Jeśli fascynuje Was przenoszenie się w czasie, a w efekcie zbliżający się koniec, czy też... końce świata - koniecznie obejrzyjcie i wsłuchaj się w genialnie skonstruowany soundtrack. Uważajcie na postaci w serialu, ich historie nie będą tak jednoznaczne, jak w innych produkcjach o podobnej tematyce, a poziom skomplikowania relacji między bohaterami również da Wam wiele do zastanowienia.


4. Colony (serial)

Choć sam zwiastun nie wydawał mi się z początku zbyt interesujący, to jednak po obejrzeniu kilku odcinków okazał się wciągający i zaskakujący. W dużym uproszczeniu kosmici przejmują rządy na ludzkością, wykorzystując część wyselekcjonowanych ludzi jako przyszłe instytucje okupacyjne Ziemi (kolaboranci). Poza kosmitami i kolaborantami istnieją też zwykli obywatele, którzy zmuszeni są przestrzegać rygorystycznych reguł panującego nowego porządku w ramach już nie miast, a tzw. bloków, nie mając kontaktu z innymi aglomeracjami, czy krajami, bowiem wokół bloków powstał ogromny mur. Czy coś dzieje się za nim? Jaki los spotka naszych głównych bohaterów, których możecie kojarzyć z Lost, czy Prison Break? Czy pojawi się jakieś światełko w tunelu przed nadchodzącą ostateczną anihilacją?

5. Ciche miejsce (film)

Wyobraźcie sobie, że świat pogrąża się w chaosie, a nawet najmniejszy dźwięk natychmiast uwalnia krwiożercze potwory z mroku. Przerażajace, prawda? Jak sam tytuł podpowiada, tylko cisza może pozwolić przetrwać, tym, którzy jeszcze żyją. Co prawda, niestety nie dowiemy się, jaka jest geneza całej historii, ale taki był zamysł reżysera. Film jednak na tyle ujął publiczność, że powstała jego druga część, gdzie co nieco się wyjaśnia. Jak dla mnie historia jest z pewnością warta obejrzenia.


6. Wychowany przez wilki (serial)

To moje najnowsze odkrycie, duszkiem obejrzałam całą dostępną serię. Produkcja według mnie mocno wyróżnia się na tle postapokaliptycznych filmów i daje nam zupełnie inne, ciekawe wrażenia. Akcja dziej się w przyszłości i na odległej od Ziemi planecie, na której dwa androidy mają za cel zachowanie ludzkiego gatunku. Jak im pójdzie? Jakie czyhają na nich niebezpieczeństwa i co stanie się z ludźmi? Odpowiedzi znajdziecie zagłębiając się w kolejne odcinki serii.


7. Melancholia (film)

Jak sam tytuł wskazuje, nie spodziewajcie się tu szybki zwrotów akcji i zaawansowanych technologicznie statków kosmicznych. Lar von Trier poprowadzi Was nieco bardziej w tematykę nieuchronnej śmierci i samotności człowieka jako gatunku. Czy czeka nas katastrofa i niechybna zagłada? Czy to będzie inny, a za razem piękny koniec świata? Produkcja zostawia naprawdę mocne wrażenie.


8. The umbrella academy (serial)

Ten nietypowy amerykański serial z postaciami o nadprzyrodzonych zdolnościach to adaptacja serii komiksów o tym samym tytule. Każde z bohaterów jest bardzo mocno zarysowane charakterologicznie, a grupa tworzy mocno pełną kontrastów grupę, czy uda im się zjednoczyć we wspólnym celu? Jaka była ich przeszłość? Czy wszystko o sobie wiedzą? I przede wszystkim czy rodzeństwo, które nie potrafi nawet ze sobą rozmawiać powstrzyma nadchodzącą apokalipsę?


9. The Road (film)

Dramat filmowy z 2009 roku oparty na powieści "Droga" Cormaca McCarthy’ego. Ojciec i syn próbują odnaleźć się w postapokaliptycznej Ameryce, wciąż zachowując ludzkie odruchy. Każdy kolejny dzień to dla nich walka o przetrwanie. Nie do końca wiadomo, co tak naprawdę zaszło, jak była geneza obecnego stanu rzeczy. To tak naprawdę otwiera ową drogę do własnej interpretacji. Czy każdy napotkany na trasie naszych bohaterów człowiek okaże się im podobny? Jak zachowałaby się większość z Was w podobnych realiach?


10. Epidemia strachu (film)

Ta produkcja to istna plejada znanych aktorów i aktorek. Tematyka obecnie może wydawać Wam się bardzo zbieżna z sytuacją, która dotknęła nasz świat z początkiem bieżącego roku. Sam przebieg zdarzeń może Wam się wydawać nieco przewidywalny to tak naprawdę może unaocznić to, jak jeden drobny gest, pozornie nieistotne zdarzenie może wywołać globalne skutki i to w niezbyt pozytywnym tego słowa znaczeniu. Czy tajemniczy wirus całkowicie unicestwi ludzkość? Czy uda się opanować sytuację mimo znaczących strat?


Ciekawa jestem na którą z produkcji zdecydujecie się podczas dzisiejszego wieczoru, a które z pozycji mieliście okazje już obejrzeć.