Francuskie filmy, które musisz zobaczyć - moje top 10

Ostatnie miesiące sprzyjają wyszukiwaniu świetnych filmów na weekend lub wieczór z lampką czerwonego wina. #FilmNaWieczor


Postanowiłam, że stworzę dla was cykl z interesującymi, tematycznymi filmami i serialami. Jeśli wpadnie Wam do głowy jakiś inny tytuł – piszcie w komentarzach, a dodam go do listy. Z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Na pierwszy rzut serii #FilmNaWieczor wybrałam kino francuskie - pełne humoru, wzruszeń i niebanalnych historii. Gdy miewam gorszy dzień (tak, mam i takie) wyszukuję takich perełek, które niemal od pierwszej minuty wciągają mnie w fabułę bez reszty i zawsze mogę z nich wyciągnąć głębsze przemyślenia. Filmy produkcji francuskiej cenię za naturalność, jak choćby i typowe dla Francuzek to, że rano mają potargane włosy i jest to dla nich coś oczywistego.

Poniżej zostawiam Wam listę moich Top 10. Dajcie mi koniecznie znać, który z nich przypadł Wam do gustu lub czego brakuje na liście.

Na samym dole podaję największy - według mnie - hit kina francuskiego, sprawdźcie sami. Bon appétit!

#1 Asterix i Obelix: Misja Kleopatra

Obojga Panów chyba nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Kultowa i chyba najśmieszniejsza część z całej serii, choć ma już swoje lata, bo produkcja pochodzi z 2002 roku.

#2 MILF

To jedno z moich ostatnich odkryć. Naprawdę zaskakująca i za razem lekka komedia raczej na wieczór z przyjaciółkami. Z pewnością i panowie pośmieją z sytuacji, które mają miejsce w jego fabule.

#3 Daddy Cool

Francuzi umieją kręcić komedie i ten film idealnie to odzwierciedla. Zwróciłam szczególnie uwagę na zwroty akcji i dynamikę filmu, jak i jego ogólny klimat. Przy stosunkowo dramatycznej sytuacji obyczajowej, zachowane są idealne proporcje humoru i interesującej fabuły – uwielbiam!

#4 Za jakie grzechy, dobry Boże?

Już jakiś czas temu odkryłam tę komedię i z przyjemnością do niej wracam. Zasługuje na uwagę nie tylko z powodu tematyki światopoglądowej i obyczajowej, ale i aktualności, niezależnie od wieku oglądających. Uwaga, spoiler – druga część jest też niezła, sami z resztą porównacie.

#5 Nietykalni

Założę się, że na pewno już słyszeliście o tym tytule! Oglądałam go już wielokrotnie i za każdym razem wyciągam z niego kolejną mądrość, a za razem coś niebanalnie zabawnego. Uważajcie, bo to mocny wyciskacz łez!

#6 Jutro będziemy szczęśliwi

Główny bohater, w którego postać wciela się Omar Sy - znany ze wspomnianego wcześniej hitu „Nietykalni”, gra naprawdę doskonałą rolę. Ten film zagwarantuje Wam zarówno pełne wzruszenie, jak i nieco śmiechu. Nie zdradzę Wam zakończenia, ale jest ono zaskakujące i na dobrą sprawę do samego końca jest nieprzewidywalne.

#7 Amelia

To już chyba jeden z tych filmów, które przeszły do kanonu klasyki francuskiego kina. Ta produkcja to także cudowna muzyka, która oczaruje Was na długo. Film jest bardzo specyficzny i buduje niesamowity i oryginalny klimat.

#8 Przychodzi facet do lekarza

Kolejna z komedii, którą warto znać. Idealna na wieczór z rodziną lub z przyjaciółmi. Główny bohater (w tej roli nieoceniony Dany Boon) wciela się w rolę hipochondryka, który swoimi lękami uprzykrza życie swojego przyjaciela. Jak to się potoczy? Oczywiście ze szczyptą dobrego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

#9 Jeszcze dalej niż Północ

Kocham, kocham, kocham! Jeżeli jeszcze nie widzieliście tego filmu, a potrzebujecie oderwania się od rzeczywistości, to właśnie ten film spełni swoją rolę w 100%. Fabuła bazuje na zróżnicowaniu lokalnej ludności północnej Francji od terenów bliżej Paryża czy południa kraju oraz na różnicach pomiędzy językiem francuskim i jego dialektem – językiem pikardyjskim. Brzmi skomplikowanie? A wcale tak nie jest. Gwarantuję za to dużo łez, ale tym razem ze śmiechu.

#10 Wszystko zostanie w rodzinie ½

Humor dla wytrwałych, a jednocześnie totalnie zwariowana komedia, obok której nie możecie przejść obojętnie. Czy jeden z najbardziej oddanych pracowników w firmie podoła zadaniu i wzorowo zaopiekuje się synem swojego szefa? Sami możecie się domyślić, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem…


#Bonus Rozumiemy się bez słów

Ten francusko-belgijski komediodramat o głuchoniemej rodzinie to wiele okazji do uśmiechu i przemyśleń. Jeżeli jeszcze go nie widzieliście – polecam z całego serca, nie będziecie żałować.

#kinofrancuskie #poleceniafilmowe #komediefrancuskie #komedie


0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie